Bp Materski i bp Gołębiowski wśród bohaterów cyklu TVP „Księża wolności”

Edward Materski i Piotr Gołębiowski - biskupi związani z Kościołem radomskim i sandomierskim, będą bohaterami kolejnych odcinków programu dokumentalnego "Księża wolności" emitowanego w TVP Historia. Twórcą cyklu jest Tadeusz Płużański. Seria poświęcona jest księżom Kościoła katolickiego, którzy w XX wieku walczyli o wolność Polski i prawo do wiary. 

Ekipa filmowa TVP Historia zakończyła dzisiaj w Radomiu realizację zdjęć do dokumentu. Przed kamerami wystąpili historycy (m.in. Marcin Krzysztofik i Krzysztof Busse) i świadkowie wydarzeń związanych z postaciami biskupów Edwarda Materskiego i Piotra Gołębiowskiego. - W przypadku tej drugiej osoby nawiązaliśmy do konfliktu wierzbickiego, gdzie bp Piotr przeciwstawił się skutecznie władzy komunistycznej, która próbowała rozbijać jedność Kościoła w Polsce poprzez tworzenie tzw. parafii niezależnych. Rozmawialiśmy również z urszulanką s. Anną Reczko, która przez kilka dekad towarzyszyła w pracy duszpasterskiej biskupowi Materskiemu – poinformował Tadeusz Płużański. Widzowie sylwetki obu biskupów będą mogli poznać w czasie emisji dokumentu w grudniu 2023 roku. - Pokazujemy naszych bohaterów przez prymat miejsc, gdzie żyli, pełnili posługę duszpasterską oraz, gdzie byli szykanowani w trudnych czasach komunizmu. Celem naszego cyklu jest pokazanie sylwetek wielu księży, którzy byli zaangażowani w sprawy wiary i patriotyzmu. Przed nami jeszcze wielu niezłomnych bohaterów, których będziemy chcieli przybliżyć widzom – dodaje Tadeusz Płużański.

Cykl „Księża wolności 1914-1981” przybliża sylwetki kapłanów Kościoła katolickiego, którzy walczyli o polskość i wiarę w XX wieku. Wyjątkowe miejsce w tym panteonie zajmują tacy kapłani jak ks. Jan Zieja, ks. Franciszek Blachnicki, ks. gen. Witold Kiedrowski, ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak, ks. Sylwester Zych, czy ks. Stanisław Suchowolec.

rm / Radom

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz